Share
VIDEOS 1 TO 50
DiFilm - Mark Cox vs Brian Fairlie - Grand Prix London WCT 1973
DiFilm - Mark Cox vs Brian Fairlie - Grand Prix London WCT 1973
Published: 2016/01/22
Channel: DiFilm
BRITISH GRAND PRIX - NEWS IN COLOUR
BRITISH GRAND PRIX - NEWS IN COLOUR
Published: 2015/07/21
Channel: British Movietone
LIB 29-10-73 TENNIS GRAND PRIX OF CSSR IN PRAGUE
LIB 29-10-73 TENNIS GRAND PRIX OF CSSR IN PRAGUE
Published: 2015/07/21
Channel: AP Archive
DiFilm - Jimmy Connors defeat Stan Smith - Boston Open Tennis 1973
DiFilm - Jimmy Connors defeat Stan Smith - Boston Open Tennis 1973
Published: 2014/05/14
Channel: DiFilm
1973 Superstars Tennis Part 2
1973 Superstars Tennis Part 2
Published: 2011/01/13
Channel: westnyacktwins
🔴 1989 Nabisco Masters - Finale - Edberg def. Becker 4-6, 7-6, 6-3, 6-1 🔴
🔴 1989 Nabisco Masters - Finale - Edberg def. Becker 4-6, 7-6, 6-3, 6-1 🔴
Published: 2013/03/30
Channel: Mario Nicola Misino
Jan Kodes def Alexander Metreveli.Wimbledon 1973 men´s final
Jan Kodes def Alexander Metreveli.Wimbledon 1973 men´s final
Published: 2013/11/17
Channel: Vicente Sala
FINAL OF US OPEN TENNIS CHAMPIONSHIPS - 1973
FINAL OF US OPEN TENNIS CHAMPIONSHIPS - 1973
Published: 2015/07/23
Channel: AP Archive
Ilie Nastase and Arthur Ashe
Ilie Nastase and Arthur Ashe
Published: 2011/02/07
Channel: krosero
SYND 15 11 75 US TENNIS PLAYER EDDIE GIBBS WINS THE DEWAR CUP IN LONDON
SYND 15 11 75 US TENNIS PLAYER EDDIE GIBBS WINS THE DEWAR CUP IN LONDON
Published: 2015/07/23
Channel: AP Archive
Volvo International Tennis 1977
Volvo International Tennis 1977
Published: 2016/09/19
Channel: Tennismylife
Mark Cox - Ken Rosewall - Arthur Ashe - Alex Metreveli - Copa Rothmans 1973
Mark Cox - Ken Rosewall - Arthur Ashe - Alex Metreveli - Copa Rothmans 1973
Published: 2017/05/30
Channel: DiFilm
Трэйси Энн Остин Холт "Игрок Года WTA" 1980 года
Трэйси Энн Остин Холт "Игрок Года WTA" 1980 года
Published: 2017/03/14
Channel: Лучшие в Спорте
tennis-i.com. "Битва полов 1973", Билли Джин Кинг-Бобби Риггс
tennis-i.com. "Битва полов 1973", Билли Джин Кинг-Бобби Риггс
Published: 2015/02/10
Channel: Игорь Ивицкий
Arthur Ashe vs McEnroe Final   Grand Prix Masters 1978
Arthur Ashe vs McEnroe Final Grand Prix Masters 1978
Published: 2016/09/16
Channel: Sdfs Sdfasd
TENNIS FINALE ROLAND GARROS 1971 MASCHILE KODES CSV NASTASE ROM 86 62 26 75
TENNIS FINALE ROLAND GARROS 1971 MASCHILE KODES CSV NASTASE ROM 86 62 26 75
Published: 2015/05/26
Channel: LUCIO Celletti archeosport
SYND 2-6-73 FRENCH OPEN TENNIS CHAMPIONSHIPS PANATTA V BORG
SYND 2-6-73 FRENCH OPEN TENNIS CHAMPIONSHIPS PANATTA V BORG
Published: 2015/07/21
Channel: AP Archive
Margaret Court vs  Chris Evert  1973 French Open Final
Margaret Court vs Chris Evert 1973 French Open Final
Published: 2016/09/16
Channel: Sdfs Sdfasd
DiFilm - Ilie Nastase vs Haroon Rahim Open Jean Becker 1973
DiFilm - Ilie Nastase vs Haroon Rahim Open Jean Becker 1973
Published: 2013/11/24
Channel: DiFilm
Vilas vs Leconte:   Kitzbuhel 1983 Final (last Game)
Vilas vs Leconte: Kitzbuhel 1983 Final (last Game)
Published: 2014/01/14
Channel: tenniscollector
Jan Kodes def Vijay Amritraj.1/4 final at Court 1.Wimbledon 1973
Jan Kodes def Vijay Amritraj.1/4 final at Court 1.Wimbledon 1973
Published: 2014/03/24
Channel: Vicente Sala
1975 WCT Dallas Tennis World Championship (Charlton Heston narrator)
1975 WCT Dallas Tennis World Championship (Charlton Heston narrator)
Published: 2013/02/15
Channel: Andrea Cirla
DiFilm - Jan Kodes vs John Alexander Flushing Meadows 1973
DiFilm - Jan Kodes vs John Alexander Flushing Meadows 1973
Published: 2013/11/25
Channel: DiFilm
UPITN 11 6 73 ITALIAN OPEN TENNIS ORANTES BEATS OKKER
UPITN 11 6 73 ITALIAN OPEN TENNIS ORANTES BEATS OKKER
Published: 2015/07/23
Channel: AP Archive
Sega  GRAND PRIX  arcade 1969
Sega GRAND PRIX arcade 1969
Published: 2011/08/12
Channel: 山本大平
Кристина Мария Эверт-Лойд "Игрок Года WTA" 1981 года
Кристина Мария Эверт-Лойд "Игрок Года WTA" 1981 года
Published: 2017/03/14
Channel: Лучшие в Спорте
benson & hedges tennis auckland teltscher parun 1978
benson & hedges tennis auckland teltscher parun 1978
Published: 2013/11/29
Channel: thisisnz
Bristol Docks 1973
Bristol Docks 1973
Published: 2015/12/11
Channel: Powerboat Archive
Manuel Orantes def Adriano Panatta.Open Valencia 1973
Manuel Orantes def Adriano Panatta.Open Valencia 1973
Published: 2017/06/14
Channel: Vicente Sala
Jan Kodes vs Roger Taylor (1). 1/2 final Wimbledon 1973
Jan Kodes vs Roger Taylor (1). 1/2 final Wimbledon 1973
Published: 2013/11/17
Channel: Vicente Sala
DiFilm - Ilie Nastase vs Nikola Pilic - French Open 1973
DiFilm - Ilie Nastase vs Nikola Pilic - French Open 1973
Published: 2016/01/22
Channel: DiFilm
SYND 19-8-73 DAVIS CUP NASTASE V RIESSEN
SYND 19-8-73 DAVIS CUP NASTASE V RIESSEN
Published: 2015/07/23
Channel: AP Archive
Spa Road Trip - Circuit Nivelles-Baulers
Spa Road Trip - Circuit Nivelles-Baulers' Last Lap
Published: 2014/08/22
Channel: peterwindsor
Margaret Court vs Chris Evert (1). 1/2 final Wimbledon 1973
Margaret Court vs Chris Evert (1). 1/2 final Wimbledon 1973
Published: 2013/10/11
Channel: Vicente Sala
Tennis demi finale à Roland Garros : Pilic contre Panatta
Tennis demi finale à Roland Garros : Pilic contre Panatta
Published: 2012/06/12
Channel: Ina Sport
Volley lessons at Lew Hoad Tennis Camp 1973.Mijas,
Volley lessons at Lew Hoad Tennis Camp 1973.Mijas,
Published: 2014/04/09
Channel: Vicente Sala
Ilie Nastase def Jan Kodes.Grand Prix Madrid 1972.Great 1/2 final
Ilie Nastase def Jan Kodes.Grand Prix Madrid 1972.Great 1/2 final
Published: 2014/03/14
Channel: Vicente Sala
Linda Tuero (USA).Final Grand Prix Madrid 1972
Linda Tuero (USA).Final Grand Prix Madrid 1972
Published: 2015/02/01
Channel: Vicente Sala
Les Fabuleuses Moto Italiennes de Grand Prix
Les Fabuleuses Moto Italiennes de Grand Prix
Published: 2015/05/03
Channel: imineo Documentaires
Jan Kodes defeats John Newcombe, 1971 U.S. Open Tennis Championships
Jan Kodes defeats John Newcombe, 1971 U.S. Open Tennis Championships
Published: 2012/12/14
Channel: dgobbie1
DiFilm - Stan Smith vs Ismail El Shafei - National Indoor Tennis 1969
DiFilm - Stan Smith vs Ismail El Shafei - National Indoor Tennis 1969
Published: 2016/01/22
Channel: DiFilm
Equipe de France de tennis
Equipe de France de tennis
Published: 2012/06/12
Channel: Ina Sport
WCT: The Road to Open Tennis - The Official Documentary about World Championship Tennis
WCT: The Road to Open Tennis - The Official Documentary about World Championship Tennis
Published: 2014/09/22
Channel: tennisfamer
SYND 7 7 73 JAN KODES WINS TENNIS FINAL
SYND 7 7 73 JAN KODES WINS TENNIS FINAL
Published: 2015/07/23
Channel: AP Archive
Stockholm Grand Prix 2012 - Intervju Erik Stark
Stockholm Grand Prix 2012 - Intervju Erik Stark
Published: 2012/06/17
Channel: SveraPowerboat
Mark Cox - 2015 European Senior Club Championships at La Manga Club
Mark Cox - 2015 European Senior Club Championships at La Manga Club
Published: 2015/09/17
Channel: La Manga Club Resort
Tennis finale messieurs à Roland Garros : victoire Kodes
Tennis finale messieurs à Roland Garros : victoire Kodes
Published: 2012/06/11
Channel: Ina Sport
SYND 12 6 73 ILYA NASTASE WINS ITALIAN TENNIS CHAMPIONSHIP
SYND 12 6 73 ILYA NASTASE WINS ITALIAN TENNIS CHAMPIONSHIP
Published: 2015/07/23
Channel: AP Archive
Mark Cox (tennis) Top # 9 Facts
Mark Cox (tennis) Top # 9 Facts
Published: 2015/10/30
Channel: Mahesh Gignesh
Jan Kodes vs Roger Taylor (2). 1/2 final Wimbledon 1973
Jan Kodes vs Roger Taylor (2). 1/2 final Wimbledon 1973
Published: 2013/11/17
Channel: Vicente Sala
NEXT
GO TO RESULTS [51 .. 100]

WIKIPEDIA ARTICLE

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
1973 Grand Prix circuit
Ilie Nastase - 1972 Nastase in finala Cupei Davis.jpg
Năstase won 14 titles in the year.
Details
Duration 3 January – 26 December
Edition 4th
Tournaments 72
Achievements (singles)
Most tournament titles Romania Ilie Năstase (14)
Most tournament finals Romania Ilie Năstase (17)
Prize money leader Romania Ilie Năstase
Points leader Romania Ilie Năstase
1972
1974

The 1973 Commercial Union Assurance Grand Prix was a tennis circuit administered by the International Lawn Tennis Federation (ILTF) which served as a forerunner to the current Association of Tennis Professionals (ATP) World Tour and the Women's Tennis Association (WTA) Tour.[1] The circuit consisted of the four modern Grand Slam tournaments and open tournaments recognised by the ILTF. This article covers all tournaments that were part of that year's Men's Grand Prix. The Commercial Union Assurance Masters and Davis Cup Final are included in this calendar but did not count towards the Grand Prix.[2]

Schedule[edit]

Key
AA events
Grand Prix Masters
A events
B events
C events
Team events

December 1972[edit]

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
26 December Australian Open
Melbourne, Australia
Grand Slam
$27,450 – Grass – 56S/32D
Singles DrawDoubles Draw
Australia John Newcombe
6–3, 6–7, 7–5, 6–1
New Zealand Onny Parun West Germany Karl Meiler
France Patrick Proisy
France Wanaro N'Godrella
Soviet Union Alex Metreveli
Australia John Cooper
Australia Bob Carmichael
Australia Mal Anderson
Australia John Newcombe
6–3, 6–4, 7–6
Australia John Alexander
Australia Phil Dent

May[edit]

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
7 May Rothmans British Hard Court Championships
Bournemouth, Great Britain
Clay – 64S/32D/32XD
Italy Adriano Panatta
6–8, 7–5, 6–3, 8–6
Romania Ilie Năstase Australia Barry Phillips-Moore
Australia Ross Case
Australia Geoff Masters
United Kingdom Buster Mottram
France François Jauffret
France Patrice Dominguez
Spain Juan Gisbert, Sr.
Romania Ilie Năstase
6–4, 8–6
Italy Adriano Panatta
Romania Ion Țiriac
United Kingdom Virginia Wade
South Africa Frew McMillan
6–2, 6–3
South Africa Ilana Kloss
South Africa Bernard Mitton
21 May French Open
Paris, France
Grand Slam
Clay – 128S/64Q/64D/32XD
Singles DrawDoubles DrawMixed Doubles Draw
Romania Ilie Năstase
6–3, 6–3, 6–0
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nikola Pilić Italy Adriano Panatta
United States Tom Gorman
Netherlands Tom Okker
Italy Paolo Bertolucci
Czechoslovakia Jan Kodeš
United Kingdom Roger Taylor
Australia John Newcombe
Netherlands Tom Okker
6–1, 3–6, 6–3, 5–7, 6–4
United States Jimmy Connors
Romania Ilie Năstase
France Françoise Dürr
France Jean-Claude Barclay
6–1, 6–4
Netherlands Betty Stöve
France Patrice Dominguez

June[edit]

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
4 June Italian Open
Rome, Italy
$101,600 – Clay – 96S/48D
Romania Ilie Năstase
6–1, 6–1, 6–1
Spain Manuel Orantes Netherlands Tom Okker
Italy Paolo Bertolucci
United States Stan Smith
Hungary Péter Szőke
Czechoslovakia Jiří Hřebec
Czechoslovakia Jan Kodeš
Australia John Newcombe
Netherlands Tom Okker
6–3, 6–2, 6–4
Australia Ross Case
Australia Geoff Masters
Berlin Open
Berlin, West Germany
Clay – 32S/16D
West Germany Hans-Jürgen Pohmann
6–3, 3–6, 6–3, 6–3
West Germany Karl Meiler West Germany Jürgen Fassbender
United States Eddie Dibbs
West Germany Attila Korpas
West Germany Ulrich Pinner
West Germany Harald Elschenbroich
Belgium Bernard Mignot
West Germany Jürgen Fassbender
West Germany Hans-Jürgen Pohmann
4–6, 6–4, 6–4
Mexico Raúl Ramírez
Mexico Joaquin Loyo-Mayo
11 June German Open
Hamburg, West Germany
Clay – 62S/28D
United States Eddie Dibbs
6–1, 3–6, 7–6, 6–3
West Germany Karl Meiler Chile Jaime Fillol
West Germany Jürgen Fassbender
United States Paul Gerken
West Germany Harald Elschenbroich
Czechoslovakia Jiří Hřebec
Italy Martin Mulligan
West Germany Jürgen Fassbender
West Germany Hans-Jürgen Pohmann
7–6, 7–6, 7–6
Spain Manuel Orantes
Romania Ion Țiriac
John Player Open
Nottingham, Great Britain
Grass – 40S/21D
United States Erik Van Dillen
3–6, 6–1, 6–1
South Africa Frew McMillan United States Tom Gorman
United States Jimmy Connors
India Jaidip Mukherjea
United Kingdom Mark Cox
United States Dick Stockton
United Kingdom Stephen Warboys
United States Tom Gorman
United States Erik Van Dillen
6–4, 6–4
Australia Bob Carmichael
South Africa Frew McMillan
18 June Rothmans Championships
London, Great Britain
Grass – 48S/32D
Romania Ilie Năstase
9–8, 6–3
United Kingdom Roger Taylor Soviet Union Alex Metreveli
Australia Owen Davidson
Egypt Ismail El Shafei
West Germany Jürgen Fassbender
Australia John Newcombe
South Africa Cliff Drysdale
Netherlands Tom Okker
United States Marty Riessen
6–4, 7–5
Australia Ray Keldie
South Africa Raymond Moore
Rothmans South of England Championships
Eastbourne, Great Britain
Grass – 32S/16D
United Kingdom Mark Cox
6–2, 2–6, 6–3
France Patrice Dominguez New Zealand Onny Parun
Australia Allan Stone
United States Paul Gerken
Spain Andrés Gimeno
Australia Ian Fletcher
United Kingdom Graham Stilwell
Sweden Ove Bengtson
United States Jim McManus
6–4, 4–6, 7–5
Spain Manuel Orantes
Romania Ion Țiriac
25 June Wimbledon Championships
London, Great Britain
Grand Slam
Grass – 128S/128Q/64D/56XD
Singles DrawDoubles Draw
Mixed Doubles Draw
Czechoslovakia Jan Kodeš
6–1, 9–8 (7–5), 6–3
Soviet Union Alex Metreveli United States Sandy Mayer
United Kingdom Roger Taylor
West Germany Jürgen Fassbender
United States Jimmy Connors
Sweden Björn Borg
India Vijay Amritraj
United States Jimmy Connors
Romania Ilie Năstase
3–6, 6–3, 6–4, 8–9 (3–7), 6–1
Australia John Cooper
Australia Neale Fraser
United States Billie Jean King
Australia Owen Davidson
6–3, 6–2
United States Janet Newberry
Mexico Raúl Ramírez

July[edit]

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
9 July Swedish Open
Båstad, Sweden
Clay – 32S/22D
United States Stan Smith
6–4, 6–1, 7–6
Spain Manuel Orantes Sweden Björn Borg
Sweden Leif Johansson
Italy Martin Mulligan
Chile Jaime Pinto-Bravo
Australia Bob Carmichael
Italy Antonio Zugarelli
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nikola Pilić
United States Stan Smith
2–6, 6–4, 6–4
Australia Bob Carmichael
South Africa Frew McMillan
Swiss Open
Gstaad, Switzerland
Clay – 32S
Romania Ilie Năstase
6–4, 6–3, 6–3
Australia Roy Emerson France Patrick Proisy
West Germany Karl Meiler
New Zealand Brian Fairlie
Australia Allan Stone
United States Sandy Mayer
Netherlands Tom Okker
Green Shield Welsh Open
Newport, Great Britain
Grass – 64S/32D
United Kingdom Roger Taylor
9–8, 8–6
Australia Bob Giltinan United Kingdom John Paish
New Zealand Jeff Simpson
South Africa Terry Ryan
Australia John Bartlett
South Africa Byron Bertram
United States Dick Bohrnstedt
Title shared. South Africa Bertram / Australia Lloyd
Australia Giltinan / Australia Keldie
16 July U.S. Professional Tennis Championships
Boston, United States
Hard – 32S/16D
United States Jimmy Connors
6–3, 4–6, 6–4, 3–6, 6–2
United States Arthur Ashe United States Cliff Richey
United States Clark Graebner
United States Dick Stockton
United States Marty Riessen
Australia John Alexander
United States Roscoe Tanner
Austrian Open
Kitzbühel, Austria
Clay – 32S/17D
Title shared. Mexico Raúl Ramírez
Spain Manuel Orantes
Mexico Marcello Lara
Romania Ion Țiriac
Czechoslovakia Vladimir Zednik
Brazil José Edison Mandarino
Australia Barry Phillips-Moore
Soviet Union Vladimir Korotkov
United States Jim McManus
Mexico Raúl Ramírez
6–2, 6–2, 6–3
Brazil José Edison Mandarino
Argentina Tito Vázquez
Dutch Open
Hilversum, the Netherlands
Clay – 32S/16D
Netherlands Tom Okker
2–6, 6–4, 6–4, 6–7, 6–3
Spain Andrés Gimeno Australia Allan Stone
Australia Geoff Masters
France Wanaro N'Godrella
West Germany Attila Korpas
Australia Ian Fletcher
Colombia Iván Molina
Colombia Iván Molina
Australia Allan Stone
4–6, 7–6, 6–4
Spain Andrés Gimeno
Spain Antonio Muñoz
23 July Washington Star International
Washington, United States
$75,000 – Clay – 64S/32D
United States Arthur Ashe
6–4, 6–2
Netherlands Tom Okker Chile Jaime Fillol
United States Tom Gorman
United States Paul Gerken
United States Marty Riessen
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nikola Pilić
United States Dick Stockton
Australia Ross Case
Australia Geoff Masters
2–6, 6–4, 6–4
Australia Dick Crealy
Rhodesia Andrew Pattison
Volvo International
Bretton Woods, United States
Clay – 32S/16D
India Vijay Amritraj
7–5, 2–6, 7–5
United States Jimmy Connors Australia Ian Fletcher
Australia John Alexander
Australia Bob Carmichael
United Kingdom Gerald Battrick
United States Tom Edlefsen
Australia Rod Laver
Australia Rod Laver
Australia Fred Stolle
7–6, 4–6, 7–5
Australia Bob Carmichael
South Africa Frew McMillan
30 July First National Bank Classic
Louisville, United States
$75,000 – Clay – 64S/32D
Spain Manuel Orantes
3–6, 6–3, 6–4
Australia John Newcombe United States Vitas Gerulaitis
Argentina Guillermo Vilas
Australia Dick Crealy
Australia Ross Case
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nikola Pilić
Spain Antonio Muñoz
Spain Manuel Orantes
Romania Ion Țiriac
0–6, 6–4, 6–3
United States Clark Graebner
Australia John Newcombe
Buckeye Championships
Columbus, United States
Clay – 32S/16D
United States Jimmy Connors
3–6, 6–3, 6–3
United States Charlie Pasarell United States Paul Gerken
Pakistan Haroon Rahim
United States Pancho Gonzales
Rhodesia Andrew Pattison
Australia Colin Dibley
United States Brian Gottfried
United Kingdom Gerald Battrick
United Kingdom Graham Stilwell
6–4, 7–6
Australia Colin Dibley
United States Charlie Pasarell

August[edit]

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
6 August Western Championships
Cincinnati, United States
$50,000 – Clay – 32S/16D
Romania Ilie Năstase
5–7, 6–3, 6–4
Spain Manuel Orantes Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nikola Pilić
United States Jimmy Connors
Australia John Alexander
Argentina Guillermo Vilas
United States Roscoe Tanner
France Patrick Proisy
Australia John Alexander
Australia Phil Dent
1–6, 7–6, 7–6
United States Brian Gottfried
Mexico Raúl Ramírez
Tanglewood Open
Clemmons, United States
Clay – 32S/16D
Chile Jaime Fillol
6–2, 6–4
United Kingdom Gerald Battrick United States Jeff Borowiak
India Vijay Amritraj
Australia Ross Case
New Zealand Brian Fairlie
France Georges Goven
South Africa Frew McMillan
Australia Bob Carmichael
South Africa Frew McMillan
6–3, 6–4
New Zealand Brian Fairlie
Egypt Ismail El Shafei
13 August U.S. Clay Court Championships
Indianapolis, United States
$90,000 – Clay – 50S/22D
Spain Manuel Orantes
6–4, 6–1, 6–4
France Georges Goven United States Cliff Richey
Mexico Raúl Ramírez
United States Brian Gottfried
United States Roscoe Tanner
France Patrick Proisy
Italy Paolo Bertolucci
Australia Bob Carmichael
South Africa Frew McMillan
6–3, 6–4
Spain Manuel Orantes
Romania Ion Țiriac
Pennsylvania Championships
Merion, United States
Grass – 64S/32D
United States Mike Estep
7–5, 3–6, 7–6, 3–6, 7–5
United States Gene Scott India Vijay Amritraj
United States Herb Fitzgibbon
United States Brian Teacher
Australia Ian Fletcher
India Anand Amritraj
France Jean-Baptiste Chanfreau
Australia Colin Dibley
Australia Allan Stone
7–6, 6–3
United States Jeff Austin
United States Fred McNair
20 August Canadian Open
Toronto, Ontario, Canada
$100,000 – Hard – 64S/32D
Netherlands Tom Okker
6–3, 6–2, 6–1
Spain Manuel Orantes South Africa Cliff Drysdale
Colombia Iván Molina
Italy Paolo Bertolucci
Sweden Björn Borg
Australia John Newcombe
United States Arthur Ashe
Australia Rod Laver
Australia Ken Rosewall
7–5, 7–6
Australia Owen Davidson
Australia John Newcombe
Eastern Championships
South Orange, United States
Grass – 32S/16D
Australia Colin Dibley
6–4, 6–7, 6–4
India Vijay Amritraj United States Pancho Gonzales
United States Clark Graebner
United States Paul Gerken
United States Dick Stockton
Romania Ion Țiriac
New Zealand Onny Parun
United States Jimmy Connors
Romania Ilie Năstase
6–7, 6–3, 6–2
United States Pancho Gonzales
United States Tom Gorman
27 August US Open
New York, United States
Grand Slam
$118,000 – Grass – 128S/62D/32XD
Singles DrawDoubles Draw
Mixed Doubles Draw
Australia John Newcombe
6–4, 1–6, 4–6, 6–2, 6–3
Czechoslovakia Jan Kodeš United States Stan Smith
Australia Ken Rosewall
New Zealand Onny Parun
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nikola Pilić
India Vijay Amritraj
United States Jimmy Connors
Australia Owen Davidson
Australia John Newcombe
7–5, 2–6, 7–5, 7–5
Australia Rod Laver
Australia Ken Rosewall
United States Billie Jean King
Australia Owen Davidson
6–3, 3–6, 7–6
Australia Margaret Court
United States Marty Riessen

September[edit]

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
10 September U.S. Hard Court Championships
Aptos, United States
Hard – 32S/16D
United States Jeff Austin
7–6, 6–4
New Zealand Onny Parun Pakistan Haroon Rahim
United States Dick Bohrnstedt
United States Tom Edlefsen
United States Erik Van Dillen
United Kingdom John Lloyd
United States Mike Machette
United States Jeff Austin
United States Fred McNair
6–2, 6–1
South Africa Raymond Moore
New Zealand Onny Parun
Seattle Open
Seattle, United States
Hard – 32S/16D
Netherlands Tom Okker
7–5, 6–4
Australia John Alexander United States Tom Gorman
United States Cliff Richey
Denmark Torben Ulrich
United Kingdom Mark Cox
United States Brian Gottfried
United States Arthur Ashe
United States Tom Gorman
Netherlands Tom Okker
2–6, 6–4, 7–6
Australia Bob Carmichael
South Africa Frew McMillan
17 September Pacific Southwest Open
Los Angeles, United States
Hard – 64S/32D
United States Jimmy Connors
7–5, 7–6(11–9)
Netherlands Tom Okker Mexico Raúl Ramírez
Romania Ilie Năstase
United States Stan Smith
United States Charlie Pasarell
Australia Ken Rosewall
South Africa Raymond Moore
Czechoslovakia Jan Kodeš
Czechoslovakia Vladimir Zednik
6–2, 6–4
United States Jimmy Connors
Romania Ilie Năstase
24 September Pacific Coast Championships
San Francisco, United States
Hard – 32S/16D
Australia Roy Emerson
5–7, 6–1, 6–4
Sweden Björn Borg South Africa Raymond Moore
United States Arthur Ashe
United States Stan Smith
United States Tom Gorman
United States Roscoe Tanner
Australia John Alexander
Australia Roy Emerson
United States Stan Smith
6–2, 6–1
Sweden Ove Bengtson
United States Jim McManus
Tam International
Chicago, United States
Carpet (i) – 32S/16D
Netherlands Tom Okker
3–6, 7–6, 6–3
Australia John Newcombe Romania Ilie Năstase
United States Marty Riessen
United Kingdom Graham Stilwell
United Kingdom Gerald Battrick
United States Eddie Dibbs
United States Brian Gottfried
Australia Owen Davidson
Australia John Newcombe
6–7, 7–6, 7–6
United Kingdom Gerald Battrick
United Kingdom Graham Stilwell

October[edit]

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
1 October Fort Worth Open
Fort Worth, United States
Hard – 32S/16D
United States Eddie Dibbs
7–5, 6–2, 6–4
United States Brian Gottfried Chile Jaime Fillol
United States Roscoe Tanner
Australia Phil Dent
United States Harold Solomon
Rhodesia Andrew Pattison
Australia John Newcombe
United States Brian Gottfried
United States Dick Stockton
7–6, 6–4
Australia Owen Davidson
Australia John Newcombe
Quebec Open
Quebec, Canada
32S/16D
United States Jimmy Connors
6–1, 6–1, 6–7, 6–0
United States Marty Riessen United Kingdom Mark Cox
Sweden Kjell Johansson
New Zealand Onny Parun
South Africa Raymond Moore
United States Clark Graebner
Sweden Tenny Svensson
Australia Bob Carmichael
South Africa Frew McMillan
6–2, 7–6
United States Jimmy Connors
United States Marty Riessen
Osaka Open
Osaka, Japan
Hard – 32S/16D
Australia Ken Rosewall
6–2, 6–4
Japan Toshiro Sakai South Africa Cliff Drysdale
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Željko Franulović
Japan Jun Kuki
Czechoslovakia Milan Holeček
Australia Paul Kronk
United States Sherwood Stewart
United States Jeff Borowiak
United States Tom Gorman
6–4, 7–6
Japan Jun Kamiwazumi
Australia Ken Rosewall
8 October Trofeo Conde de Godó
Barcelona, Spain
Clay – 58S/32D
Romania Ilie Năstase
2–6, 6–1, 8–6, 6–4
Spain Manuel Orantes Czechoslovakia Jan Kodeš
Sweden Björn Borg
Spain José Higueras
Australia Barry Phillips-Moore
Rhodesia Andrew Pattison
United Kingdom Buster Mottram
Romania Ilie Năstase
Netherlands Tom Okker
4–6, 6–3, 6–2
Spain Antonio Muñoz
Spain Manuel Orantes
Japan Open Tennis Championships
Tokyo, Japan
48S/24D
Australia Ken Rosewall
6–1, 6–4
Australia John Newcombe West Germany Hans-Jürgen Pohmann
South Africa Cliff Drysdale
Australia Colin Dibley
United States Brian Gottfried
United States Jeff Borowiak
Australia Kim Warwick
Australia Mal Anderson
Australia Ken Rosewall
7–5, 7–5
Australia Colin Dibley
Australia Allan Stone
15 October Trofeo Melia
Madrid, Spain
Clay – 64S/31D
Netherlands Tom Okker
4–6, 6–3, 6–3, 7–5
Chile Jaime Fillol Romania Ilie Năstase
United Kingdom Buster Mottram
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nikola Pilić
Spain José Higueras
Australia Rod Laver
France Pierre Barthès
Romania Ilie Năstase
Netherlands Tom Okker
6–3, 6–0
Australia Bob Carmichael
South Africa Frew McMillan
Indian Open
New Delhi, India
32S/16D
India Vijay Amritraj
6–4, 5–7, 8–9, 6–3, 11–9
Australia Mal Anderson Mexico Raúl Ramírez
United States Mike Estep
Australia Ian Fletcher
Australia Fred Stolle
United States Paul Gerken
India Jasjit Singh
United States Jim McManus
Mexico Raúl Ramírez
6–2, 6–4
India Anand Amritraj
India Vijay Amritraj
Philippine Open
Manila, the Philippines
32S/16D
Australia Ross Case
6–1, 6–0
Australia Geoff Masters Australia John Newcombe
Australia Colin Dibley
Czechoslovakia Milan Holeček
West Germany Jürgen Fassbender
West Germany Hans-Jürgen Pohmann
Australia Allan Stone
Mexico Marcello Lara
United States Sherwood Stewart
4–6, 7–5, 7–6
West Germany Jürgen Fassbender
West Germany Hans-Jürgen Pohmann
22 October Aryamehr Cup
Tehran, Iran
Clay – 48S/21D
Mexico Raúl Ramírez
6–7, 6–1, 7–5, 6–3
Australia John Newcombe Socialist Federal Republic of Yugoslavia Željko Franulović
Australia Rod Laver
Romania Ilie Năstase
Australia Syd Ball
West Germany Hans-Jürgen Pohmann
Australia Bob Giltinan
Australia Rod Laver
Australia John Newcombe
7–6, 6–2
Australia Ross Case
Australia Geoff Masters
Czechoslovakian Championships
Prague, Czechoslovakia
Clay – 32S/16D
Czechoslovakia Jiří Hřebec
4–6, 6–1, 3–6, 6–0, 7–5
Czechoslovakia Jan Kodeš Czechoslovakia Jan Písecký
Sweden Ove Bengtson
Czechoslovakia Vladimir Zednik
Czechoslovakia František Pala
Australia Barry Phillips-Moore
Sweden Kjell Johansson
Czechoslovakia Jan Kodeš
Czechoslovakia Vladimir Zednik
7–6, 7–6
Hungary Róbert Machán
Hungary Balázs Taróczy
29 October Jean Becker Open
Paris, France
Hard (i) – 48S/23D
Romania Ilie Năstase
4–6, 6–1, 3–6, 6–0, 6–2
United States Stan Smith Netherlands Tom Okker
West Germany Karl Meiler
France Jean-Baptiste Chanfreau
United States Arthur Ashe
United States Roscoe Tanner
Sweden Leif Johansson
Spain Juan Gisbert, Sr.
Romania Ilie Năstase
6–4, 6–4
United States Arthur Ashe
United States Roscoe Tanner
Indonesia Open
Jakarta, Indonesia
32S/16D
Australia John Newcombe
7–6, 7–6, 6–3
Australia Ross Case Australia Ian Fletcher
West Germany Jürgen Fassbender
Mexico Marcello Lara
Australia Ray Keldie
Indonesia Gondo Widjojo
Australia Allan Stone
United States Mike Estep
Australia Ian Fletcher
7–5, 6–4
Australia John Newcombe
Australia Allan Stone
Viceroy Classic
Hong Kong, Hong Kong
Hard – 32S/16D
Australia Rod Laver
6–3, 3–6, 6–2, 6–2
United States Charlie Pasarell India Anand Amritraj
Australia Fred Stolle
United States Paul Gerken
Australia Mal Anderson
United States Brian Gottfried
Mexico Raúl Ramírez
Australia Colin Dibley
Australia Rod Laver
6–3, 5–7, 17–15
United States Paul Gerken
United States Brian Gottfried

November[edit]

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
5 November Stockholm Open
Stockholm, Sweden
Hard (i) – 48S/24D
United States Tom Gorman
6–3, 4–6, 7–6
Sweden Björn Borg Netherlands Tom Okker
United States Jimmy Connors
United States Stan Smith
United States Arthur Ashe
Spain Manuel Orantes
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Nikola Pilić
United States Jimmy Connors
Romania Ilie Năstase
6–3, 6–7, 6–2
Australia Bob Carmichael
South Africa Frew McMillan
Australian Indoor Championships
Sydney, Australia
Hard (i) – 32S/16D
Australia Rod Laver
3–6, 7–5, 6–3, 3–6, 6–4
Australia John Newcombe Australia Phil Dent
Australia Ken Rosewall
Australia Geoff Masters
Australia Ross Case
United States Sherwood Stewart
Mexico Raúl Ramírez
Australia Rod Laver
Australia John Newcombe
7–6, 6–2
Australia Mal Anderson
Australia Ken Rosewall
12 November Dewar Cup
London, Great Britain
Carpet (i) – 32S/16D
Netherlands Tom Okker
6–3, 6–4
Romania Ilie Năstase United States Jimmy Connors
United Kingdom Mark Cox
South Africa Raymond Moore
France Patrick Proisy
United States Tom Gorman
Romania Ion Țiriac
United Kingdom Mark Cox
Australia Owen Davidson
6–4, 8–6
United Kingdom Gerald Battrick
United Kingdom Graham Stilwell
Benson & Hedges Classic
Christchurch, New Zealand
29S/12D
Australia Fred Stolle
7–6, 6–4, 6–1
United States Brian Gottfried United States Sherwood Stewart
United States Fred McNair
Australia Allan Stone
United States Dick Dell
United States Mike Estep
United States Jim McManus
India Anand Amritraj
United States Fred McNair
Walkover
West Germany Jürgen Fassbender
New Zealand Jeff Simpson
19 November South African Championships[note 1]
Johannesburg, South Africa
Hard – 32S/16D/16XD
United States Jimmy Connors
6–4, 7–6, 6–3
United States Arthur Ashe South Africa Cliff Drysdale
Netherlands Tom Okker
South Africa Byron Bertram
South Africa Bob Hewitt
Chile Jaime Fillol
United Kingdom Mark Cox
United States Arthur Ashe
Netherlands Tom Okker
6–2, 4–6, 6–2, 6–4
Australia Lew Hoad
South Africa Bob Maud
Australia Evonne Goolagong
West Germany Jürgen Fassbender
6–3, 6–2
South Africa Ilana Kloss
South Africa Bernard Mitton
South American Championships
Buenos Aires, Argentina
Clay – 32S/2D
Argentina Guillermo Vilas
3–6, 6–7, 6–4, 6–6 RET.
Sweden Björn Borg Colombia Iván Molina
United States Eddie Dibbs
Romania Ion Țiriac
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Željko Franulović
Romania Toma Ovici
Chile Jaime Pinto-Bravo
Argentina Ricardo Cano
Argentina Guillermo Vilas
7–6, 6–2
Chile Patricio Cornejo
Colombia Iván Molina
26 November Davis Cup Final
Cleveland, United States – Carpet
 Australia
5–0
 United States  Romania
 Czechoslovakia

December[edit]

Week of Tournament Champion Runner-up Semifinalists Quarterfinalists
3 December Commercial Union Assurance Masters
Boston, United States
$50,000 – Carpet – 8S
Singles DrawDoubles Draw
Romania Ilie Năstase
6–3, 7–5, 4–6, 6–3
Netherlands Tom Okker United States Jimmy Connors
Australia John Newcombe

Grand Prix points system[edit]

The tournaments listed above were divided into four groups. Group AA consisted of the Triple Crown – the French Open, the Wimbledon Championships and the US Open – while the other tournaments were divided into Groups A, B and C by prize money and draw size. Points were allocated based on these groups and the finishing position of a player in a tournament. No points were awarded to first round losers and ties were settled by the number of tournaments played. The points allocation is listed below:

Group AA
  • Champion: 100
  • Runner-up: 75
  • Semifinalist: 50
  • Quarterfinalist: 25
  • Fourth Round: 12
  • Third Round: 6
  • Second Round: 3
Group A
  • Champion: 60
  • Runner-up: 40
  • Semifinalist: 30
  • Quarterfinalist: 15
  • 9th – 16th: 7
  • 17th – 32nd: 3
  • 33rd – 64th: 1
Group B
  • Champion: 40
  • Runner-up: 30
  • Semifinalist: 20
  • 5th – 8th: 10
  • 9th – 16th: 5
  • 17th – 32nd: 2
Group C
  • Champion: 20
  • Runner-up: 15
  • Semifinalist: 10
  • 5th – 8th: 5
  • 9th – 16th: 3
  • 17th – 32nd: 1

ATP Rankings[edit]

On 23 August 1973 the Association of Tennis Professionals published its first list of computer rankings, using points averages rather than points totals in their calculations. These are the ATP Rankings of the top twenty singles players in the first list [3] and at the end of the 1973 season,[4] with numbers of ranking points, points averages, numbers of tournaments played, year-end rankings in 1973, highest and lowest positions during the season and number of spots gained or lost from the first rankings to the year-end rankings.

Statistical Information[edit]

The following players won their first title in 1973:

See also[edit]

Notes[edit]

  1. ^ The tournament started on 14 November.

References[edit]

  1. ^ "How it All Began". ATPWorldTour.com. Retrieved 2011-03-03. 
  2. ^ John Barrett, ed. (1974). World of Tennis '74. London: Queen Anne Press. pp. 30–32. ISBN 9780362001686. 
  3. ^ "ATP Rankings (singles) as of August 23, 1973". atpworldtour.com. ATP Tour, Inc. 23 August 1973. Retrieved 2012-01-09. 
  4. ^ "ATP Rankings (singles) as of December 14, 1973". atpworldtour.com. ATP Tour, Inc. 
  5. ^ http://www.atpworldtour.com/Rankings/Singles.aspx?d=23.08.1973&c=&r=1
  6. ^ http://www.atpworldtour.com/Rankings/Singles.aspx?d=14.12.1973&c=&r=1

External links[edit]

Further reading[edit]

  • Collins, Bud (2010). The Bud Collins History of Tennis: An Authoritative Encyclopedia and Record Book (2nd ed.). New York: New Chapter Press. ISBN 978-0-942257-70-0. 

Disclaimer

None of the audio/visual content is hosted on this site. All media is embedded from other sites such as GoogleVideo, Wikipedia, YouTube etc. Therefore, this site has no control over the copyright issues of the streaming media.

All issues concerning copyright violations should be aimed at the sites hosting the material. This site does not host any of the streaming media and the owner has not uploaded any of the material to the video hosting servers. Anyone can find the same content on Google Video or YouTube by themselves.

The owner of this site cannot know which documentaries are in public domain, which has been uploaded to e.g. YouTube by the owner and which has been uploaded without permission. The copyright owner must contact the source if he wants his material off the Internet completely.

Powered by YouTube
Wikipedia content is licensed under the GFDL and (CC) license